| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Brand Name | Eilyken |
| Boot Type | Modern Boots |
| Shaft Material | PU |
| With or install Professional accessories | None |
| Upper coverage | Above the ankle but not to the knee |
| Department Name | ADULT |
| Outsole Material | RUBBER |
| Upper Material | PU |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| CN | Guangdong |
| Season | Winter |
| Insole Material | PU |
| Upper fixing method | sticking |
| Heel Type | Thin Heels |
| Lining Material | Mesh |
| Whether waterproof | No |
| Whether with metal toe cap | No |
| Gender | Women |
| Boot Height | Knee-High |
| Item Type | BOOTS |
| Fashion Element | Sewing |
| Toe Shape | Pointed toe |
| Heel Height | Med (3cm-5cm) |
| With Platforms | Yes |
| Platform Height | 0-3cm |
| Style | Concise |
| is_handmade | Yes |
| Pattern Type | Solid |
| Model Number | BAI |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Closure Type | SLIP-ON |
| zapatos mujer | boots woman 2025 trend |
| Women's winter boots | botas para mujer |
| Women's high boots | Women's autumn boots |
| Women's winter high boots | winter boots women |
| Winter boots women | botas largas de mujer |
Sale!
Free Shipping
Ends in
Eilyken Autumn Winter Street Style Thin Low Heels Women Knee-High Boots Sexy Pointed Toe Casual Party Shoes Long Botas Mujer
Price range: $44.99 through $49.99
Limited TimeHigh-quality product designed for everyday use, offering durability and reliable performance.
Why shop with HloMart
Trusted by thousands of customers
Free Shipping
Free shipping on orders over $30
Fast Delivery
Arrives in 3–9 business days
Secure Checkout
SSL encrypted payments
Easy Returns
30-day money-back guarantee
Live Tracking
Track your order anytime
24/7 Support
U.S.-based assistance
You must be logged in to post a review.










Reviews
There are no reviews yet.