| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Brand Name | WEIQILI |
| Boot Type | Rainboots |
| Shaft Material | Mesh (Air mesh) |
| With or install Professional accessories | None |
| Upper coverage | Above the ankle but not to the knee |
| Department Name | ADULT |
| Outsole Material | RUBBER |
| Upper Material | Mesh (Air mesh) |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| CN | Sichuan |
| Season | Summer |
| Insole Material | PU |
| Upper fixing method | sticking |
| Heel Type | Thin Heels |
| Lining Material | PU |
| Whether waterproof | No |
| Whether with metal toe cap | No |
| Gender | Women |
| Boot Height | ANKLE |
| Item Type | BOOTS |
| Fashion Element | Cross-tied |
| Toe Shape | Peep Toe |
| Heel Height | Super High (8cm-up) |
| With Platforms | No |
| Style | Office Lady |
| is_handmade | Yes |
| Pattern Type | Solid |
| Model Number | Y037 |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Closure Type | ZIP |
| Heels Height | 9.5CM/7CM/11cm |
| Dance Shoe Type | Jazz Shoes |
| Name | Women Dance Shoes |
Sale!
Free Shipping
Ends in
Latin Dance Heels Shoes for Women Party Boots High Heels Black Sandals Sexy Brand New Latin for Ballroom Jazz Stilettos Boots
Price range: $40.99 through $46.99
Limited TimeHigh-quality product designed for everyday use, offering durability and reliable performance.
Why shop with HloMart
Trusted by thousands of customers
Free Shipping
Free shipping on orders over $30
Fast Delivery
Arrives in 3–9 business days
Secure Checkout
SSL encrypted payments
Easy Returns
30-day money-back guarantee
Live Tracking
Track your order anytime
24/7 Support
U.S.-based assistance
You must be logged in to post a review.











Reviews
There are no reviews yet.