| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Department Name | ADULT |
| Brand Name | JAYHW |
| Model Number | Black Pointed Toe Cat Heel Mid Calf Boots for Women |
| Style | Concise |
| Fashion Element | Sewing |
| Shaft Material | PU |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Heel Type | Kitten Heel |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Toe Shape | Pointed toe |
| Season | Winter |
| Upper Material | PU |
| Origin | Mainland China |
| Insole Material | PU |
| Item Type | BOOTS |
| Pattern Type | Solid |
| Outsole Material | RUBBER |
| Lining Material | Microfiber |
| Closure Type | SLIP-ON |
| Boot Height | ANKLE |
| Heel Height | Med (3cm-5cm) |
| is_handmade | Yes |
| Boot Type | Modern Boots |
| CN | Zhejiang |
| With Platforms | Yes |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Free Shipping
Ends in
SEXY Black Pointed Toe Cat Heel Mid Calf Boots for Women Soft Leather PU Design Low Heel Wide Mouth French Style Ankle Boots
Price range: $32.99 through $33.99
Limited TimeHigh-quality product designed for everyday use, offering durability and reliable performance.
Why shop with HloMart
Trusted by thousands of customers
Free Shipping
Free shipping on orders over $30
Fast Delivery
Arrives in 3–9 business days
Secure Checkout
SSL encrypted payments
Easy Returns
30-day money-back guarantee
Live Tracking
Track your order anytime
24/7 Support
U.S.-based assistance
You must be logged in to post a review.











Reviews
There are no reviews yet.